Grafiški piešiniai Grupinio gyvenymo namuose

Gavusi pirmąjį skambutį su klausimu, ar norėčiau prisidėti prie Specializuotų grupinio gyvenymo namų sergantiems alchaimerio liga senjorams įgyvendinimo iškart supratau, kad šis projektas bus visiškai kitoks. Su šio projekto organizatore sprendėme daugybę kasdieniškų klausimų, apie kuriuos įprastai net nesusimastytume. Žmonėms sergantiems demencija tampa sunku atlikti paprastas kasdienes užduotis, gerai žinomus veiksmus, įprastai nereikalaujančius mąstymo. De­men­ci­ja ser­gan­tis as­muo ga­li ne­ži­no­ti ko­kia ei­lės tvar­ka ap­si­reng­ti rū­bus ar­ba kaip ruoš­ti mais­tą, lengvai pasiklysti, pamiršti kelią, nerasti buities daiktų ar savo rūbų, namuose, kuriuose daug metų gyveno.

Kuriant šiuos Specializuotus grupinio gyvenimo namus pirmiausia dėmesys buvo kreipiamas ne į vyraujančias interjero dizaino tendencijas, o į funkcinius apsektus, siekiant sukurti patogesnį ir jaukų gyvenymą šių namų gyventojams.

Šiuolaikiškas pastatas, kuriame įkurti Grupinio gyvenymo namai, suprojektuotas ratu, tam, kad jame vaikštantis žmogus nepasiklystų ir neišsigąstų. Pastato fasadą puošia dekoratyvios rankų darbo langinės su menininko drožiniais.

Kiekvieno gyventojo kambarys turi teminę spalvą (raudona, žalia, mėlyna ir tt.), teminės spalvos atspalviai pritaikyti baldams, užuolaidoms, lovos užtiesalams, minkštųjų baldų apmušalams, langų rėmams. Kambariuose įrengtų rūbų spintų, naktinių staliukų briaunos taip pat nudažytos kambario temine spalva, kad atkreipti kambario gyventojo dėmesį, taip apsaugant nuo galimybės užkliūti ir užsigauti.

Kiekvienas kambarys pažymėtas pieštu paveikslėliu ant durų ir kitu paveikslėliu kabančiu kaip iškaba. Ryškiaspalviai paveikslėliai gamtos tema savo aiškiomis foninėmis ir vaizduojamų objektų spalvomis atkartoja kambario spalvą. Taip koridoriumi einančiam Globos namų gyventojui lengviau orientuotis ir rasti savo kambarį.

Žmogų supančios spalvos yra pats stipriausias stimulas smegenims. Jos atveria smegenų žievės sritis atsakingas už atminį. Kuriant Globos namų interjero spalvas buvo naudojama spalvų paletė pritaikyta senyvo amžiaus žmonėms su atminties sutrikimais.

Stimuliuojančios spalvos yra:

  • raudona (atkreipia dėmesį į tai kas svarbu, turi stiprų stimuliuojantį poveikį);
  • oranžinė (kviečia veikti, apsaugo nuo nuobodulio);
  • geltona (padeda įsiminti, stimuliuoja protinę veiklą);
  • mėlyna (padeda nusiraminti komplikuotose situacijose);
  • žalia (ypač maloni akims spalva, mažina sumišimą, subalansuoja);

violetinė (naudojama deriniuose su kitomis spalvomis siekiant sustiprinti jų poveikį).

Spalvos daro įtaką žmogaus nuotaikai, kiekvienam gyventojui parenkama jo nuotaiką ir charakterį atitinkanti spalva, pagal tai jam paskiriamas atitinkamos spalvos gyvenamasis kambarys.

Alchaimeriu sergančiam žmogui turi būti stimuliuojami įvairūs pojūčiai, tam kad kompensuotų prarandamą atmintį ir palaipsniui prarandamus jutimo sutrikimus. Patalpose įrengta virtuvėlė, kad Grupinių namų gyventojai galėtų bandyti patys pasigaminti sau maistą ir pabūti su artimaisiais, nors mailtas jiems yra tiekiamas. Patalpose įrengtas valgomasis, laisvalaikio, užsiėmimų zonos.

Kiekvienos erdvės siena išpiešta grafišku užrašu, įvardinančiu erdvę, ir aiškiai erdvę nusakančiu piešinėliu, tiesiogiai ir aiškiai nusakančiu užrašo prasmę. Tokie piešiniai buvo sukurti ne tik sienoms, bet ir baldams: įrengtoje virtuvėlėje reikėjo nurodyti kiekvienos spintelės turinį, pažymėti orkaitę ir kaitlentę, šalto ir karšto vandens kranus, gyvenamuosiuose kambariuose piešiniai atsirado ant spintų durų ir jų viduje esančių lentynų, įvardinant, kokie rūbai padėti ant kiekvienos lentynos, taip pat pažymėtos iėjimo/išėjimo durys į kambarį ir tualetą.

Sienų ir baldų piešiniams buvo parinktas linijinis piešimo stilius, kad piešiniai būtų aiškūs ir derėtų bet kurioje erdvėje išlaikant vientisumą. Kadangi kiekvienai erdvei parinkta skirtinga vyraujanti spalva, grafiška piešinių stilistika visose erdvėse dera ir jas apjungia. Užrašams pasirinktas ranka rašytas šriftas, taip erdvėms suteikiant jaukumo. Grupinio gyvenymo erdvėse atsiranda dekoracijų, rankų darbo keramikos suvenyrų, tarnaujančių, kaip sensoriniai objektai, patalpos puošiamos pievų augalų puokštėmis taip sukuriant jaukias erdves primenančias namus čia gyvenantiems vyresnio amžiaus sergantiesiems.